MARGÓFAKT

Alternatív oktatási nap középiskolásoknak

Az október 10-13. között a Nemzeti Táncszínházban megrendezésre kerülő Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár második napján, október 11. péntek délelőtt ismét Margófaktra invitáljuk a középiskolásokat.

13 éve szervezzük meg évről évre a Margó Irodalmi Fesztivált, mert hiszünk abban, hogy az olvasás találkozási lehetőség, nemcsak a szövegekkel, hanem önmagunkkal és másokkal is, segít kapcsolódni, kérdéseket megfogalmazni, közösen gondolkodni, beszélgetni, vitázni, eltérő nézőpontokat megérteni. Ennek szellemében szervezzük meg 2019 óta Margófakt néven alternatív irodalomóráinkat a Magyar Irodalomtörténeti Társasággal együttműködésben tavaszi és őszi rendezvényeinket - és tesszük most októberben is. 

  • Időpontja: 2024. október 11. péntek 10-től 13 óráig
  • Helyszíne: Millenáris, Nemzeti Táncszínház - Budapest, Kis Rókus u. 16-20, 1024

A témát ezúttal is a Margó Könyvek sorozatban megjelenő könyvek adják majd. A Helikon Kiadóval közös gondozásban 2023-ban elindított sorozatunkban olyan fiatal, európai szerzőket mutatunk be akik írásaikban csupa aktuális, a fiatalokat kifejezetten érintő és foglalkoztató társadalmi kérdéseket feszegetnek. Az elmúlt másfél évben  foglalkoztunk például multikulturalizmussal, klímaszorongással, addikcióval és a virtuális valóság kihívásaival is, ezúttal pedig a nőtörténet, háború és hétköznapok, valamint a fiatalokkal kapcsolatos elvárások, kihívásaik a felnőttek világában lesz a témánk.

A jelentkezés folyamata

A kataszeder@margofeszt.hu címre várjuk azoknak a tanároknak a jelentkezését, akik regisztrálnák diákjaikat (osztályokat, fakultációs csoportokat) a rendezvényre. A terem befogadóképessége 300 fő, a csoportokat jelentkezési sorrend szerint tudjuk fogadni

A jelentkezéshez egy “margófakt” tárgyú e-mailben az alábbi információkat kérjük:

  • iskola neve
  • a regisztrálni kívánt osztály(ok) évfolyama és a diákok létszáma
  • a kísérő tanár(ok) neve és elérhetősége

Program:

10:00-10:45

Nőtörténet, nőtörténelem

Oltai Kata művészettörténész előadása

Vajon milyen lenne a tankönyvi történelem női perspektívából elmesélve? Milyen lehetőségeket és milyen elvárásokat fogalmaztak meg a különféle korok, rendszerek a nőkkel kapcsolatban? 

11:00-11:45

Háború és hétköznapok

Nyilas Gergely újságíró és Huszti István fotóriporter, a Telex munkatársainak előadása

A háborúk története egyidős az emberiséggel, de a valódi arcát csak az elmúlt 100 évben ismertük meg igazán, hogy milyen az, amikor a mindennapok része lesz. Mert a háború igazából nem csupán a harcokról, az erőforrások újraelosztásáról, geopolitikai törekvésekről, a jó és a gonosz küzdelméről szól, hanem a benne élő emberekről.

12:00-12:45

A világ gyerekszemmel

Simon Márton költő előadása 

A gyerekkor egyszeri és megismételhetetlen. Ideális esetben olyan, ami biztonságos, épít, megerősít, amire később is jó visszaemlékezni. De mi van akkor, ha nem ilyen? Ha a felnőttek világa erre nem figyel, milyen támpontokat, kapaszkodókat adhatnak a hétköznapok?

2024. október 12. szombat

11:00 - 14:00 Bemutató órák tanároknak

Az idei Margó Irodalmi Fesztivál a szokásos diákoknak szánt Margófakt előadásai mellett a diákcsoportokat kísérő tanároknak is készülünk programmal: a Margó Könyvek köteteiből válogatva olyan irodalmi szövegelemző / értelmező bemutató órákat tervezünk, amelyek anyagához a Margó honlapján később is hozzá lehet majd férni, és saját diákjaikkal is felhasználni a kortárs irodalom bemutatásakor. A bemutató órák a Magyartanárok Egyesülete és a Magyar Irodalomtörténeti Társaság együttműködésében valósulnak meg.

Az óravázlatokat és a bemutató órákat Csalami Szilvia, Proksza Ágnes és Schiller Mariann tervezte és vezeti majd diákokkal egy-egy interaktív foglalkozáson.

A bemutatóórákon feldolgozott könyvek, témák

Arnaud Dudek: Légy észnél - Csalamit Szilvia órája

A francia Arnaud Dudek a legjobb elsőkönyvesek Goncourt-díjára is jelölt regénye a felnőtt lét kihívásait járja körbe, hogy mit jelent a barátság, milyen sokféle lehet a magány.

A szerző szeptemberben a francia díszvendégség tagjaként volt a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál vendége.

Lana Bastašić: Tejfogak - Schiller Mariann órája

A Tejfogak történetei a gyerekkorról szólnak, de nem a felnőttektől megszokott nosztalgiával. A gyakran csak egy-egy hétköznapi jelenetet felvillantó novellákban a szerb-bosnyák író mesteri módon bújik a gyerekek és kiskamaszok bőrébe, hogy a nézőpontjukból ábrázolja az őket körülvevő, lelki és fizikai agresszióval teli, mérgező családi kapcsolatokkal és traumákkal átszőtt világot.

A szerző október 11-én lesz a Margó vendége.

Martyna Bunda: A kék macska - Proksza Ágnes órája

Szerzetesek, eretnekek, tiltott gondolatok, vallás vs. tudomány - több évszázadot ölel át a lengyel szerző regénye, telis-tele szimbólumokkal és az élet nagy kérdéseivel tudásvágyról, gyarlóságról, hitről, természetről.

A szerző október 12-én lesz a Margó vendége.