MARGÓFAKT

Alternatív oktatási nap középiskolásoknak

A Tavaszi Margó első napján, április 4-én, pénteken ismét MargóFAKTtal várjuk a középiskolásokat. 

A különleges, alternatív oktatási programot a Magyar Irodalomtörténeti Társasággal együttműködve valósítjuk meg. 

14 éve rendezzük meg a Margó Irodalmi Fesztivált, mert hisszük, hogy az olvasás találkozás – önmagunkkal, másokkal és a gondolatok sokféleségével, miközben segít kapcsolódni, kérdéseket megfogalmazni, együtt gondolkodni, beszélgetni, vitázni és megérteni más nézőpontokat.

A MargóFAKT 2019 óta a Margó Irodalmi Fesztivál része. A kifejezetten a középiskolások számára szervezett programunk célja, hogy az irodalom egy-egy aktuális, a fiatalokat érintő társadalmi kérdéshez kapcsolódva váljon élővé. A MargóFAKT előadásainak témáit ennek mentén a Margó Könyvek sorozatban megjelenő könyvek adják. A Helikon Kiadóval közös gondozásban 2023-ban elindított sorozatunkban olyan fiatal, európai szerzőket mutatunk be, akik írásaikban a mindennapjainkat érintő és mindannyiunkat foglalkoztató kérdéseket feszegetnek.  

2025-ben a Tavaszi Margón, a MargóFAKT előadásain a vonzalom, szerelem, szenvedély, bizonytalanság, csalódás, mámor és a kamaszlét kihívásainak témáit járjuk körbe és dolgozzuk fel.

JELENTKEZÉS FOLYAMATA

A MargóFAKT-ra azoknak a tanároknak a jelentkezését várjuk, akik regisztrálnák diákjaikat (osztályokat, fakultációs csoportokat) a rendezvényre. A terem befogadóképessége 250 fő, a csoportokat a jelentkezés sorrendjében tudjuk fogadni.

Időpont: 2025. április 4., péntek 09:30 - 13:00

Helyszín: Margitsziget, Kristály Színtér (a Sportuszoda mellett, a margitszigeti villamosmegállótól 10 percnyi sétára)

Jelentkezési határidő: 2025. április 2. 

Regisztráció: kataszeder@margofeszt.hu (tárgy: margófakt)

A margófakt tárgyú e-mailben pedig az alábbi információkat várjuk: 

  • az iskola neve
  • a regisztrálni kívánt osztály(ok) évfolyama és a diákok létszáma
  • a kísérő tanár(ok) neve és elérhetősége
  • az alábbi felsorolt programok közül melyeken kíván részt venni

10:00-10:45 - Kristály Színpad

A szerelem szabályai

Ruff Orsolya és Szeder Kata előadása. Vonzalom, szerelem, szenvedély, bizonytalanság, csalódás – csupa olyan érzelem, ami nemcsak az irodalom állandó témája, de saját életünknek is fontos mozgatórugója. De vajon mit mesélnek róla a nagy klasszikusok? Milyen társadalmi elvárásokat és motivációkat olvashatunk ki belőlük, mit mondanak a párkapcsolati dinamikákról, férfi-női szerepekről? Miről árulkodik az Ida regénye? Mennyi esélye lehetett a boldogságra az Édes Annáknak, vagy miért volt tabudöngető egy-egy Szabó Magda-hősnő?

11:00-11:45 - Kristály Színpad

Mennyit ér egy jó poén?

A Remélem legközelebb sikerül meghalnod :) című film rendezőjével, Schwechtje Mihállyal Valuska László beszélgetKamasznak lenni rengeteg kétség és kihívás – nemcsak a hétköznapokban, de az online térben. Hányféleképpen élnek meg barátkozást, szerelmet, vágyat, heccelést, elutasítást? Hogyan számíthatnak vagy épp nem számíthatnak környezetükre, szüleikre, barátaikra? Miként dolgozzák fel vagy épp bosszulják meg az őket ért sérelmeket, és mit tegyünk, ha ez épp rajtunk csattan.

12:00-12:45 - Kristály Színpad

Túl lehet-e élni a mámort?

A Dalszerelőműhelyt vezető Fazekas Gergely zenetörténész előadása Pogány Induló Mámor című dalának elemzésévelVálhat-e életformává a mámor? Vajon túl lehet élni? És a szerelmi mámor túlélhető? Pogány Induló dala ezekről a kérdésekről is szól, az előadás azonban egyéb témákra is kitér. Hogy mi történik egy hangmintával, ha kreatív kezekbe kerül, miben különbözik az "oldschool" és a "newschool" rap, mit jelent a hip-hopban a "flow", és hogyan működik Pogány Induló esetében, vagy hogy Snoop Dogg miért nem bírja a triolás rappelést.